Periodiškai atliekamas tyrimas ultragarsu, krūtų echoskopija – yra pati geriausia prevencinė priemonė nuo nepageidaujamos diagnozės – krūties vėžio. Krūties vėžys – dažniausiai tarp Lietuvos moterų pasitaikanti onkologinė liga ir echoskopija yra tinkamiausias būdas laiku užkirsti kelią jos plitimui bei, ko gero, nemaloniausiai operacijai moterų gyvenime – mastektomijai.
Vien Lietuvoje krūties vėžys diagnozuojamas daugiau nei tūkstančiui moterų per metus. Paskutiniu metu šis skaičius pasiekė 1300. Kur kas rečiau šią diagnozę išgirsta vyrai, bet tai nereiškia, kad saugotis žalingų įpročių (tokių kaip rūkymas) jiems nereikia. Krūties vėžio riziką padidina ir kiti veiksniai: žmogaus amžius (dažniausiai liga diagnozuojama moterims, sulaukusioms 50 metų ir daugiau), kontraceptikų vartojimas, hormonų terapijos taikymas, anksti prasidėjusios ir vėlai pasibaigusios menstruacijos, vengimas kūdikį maitinti krūtimi, didelis kūno svoris, alkoholio vartojimas ir genetiniai veiksniai (paveldimumas). Jeigu dažnai susiduriate su bet kuriuo iš šių veiksnių arba kas nors jūsų šeimoje jau sirgo krūties vėžiu, echoskopija jums yra tiesiog gyvybiškai svarbus tyrimas.
Kai kurios moterys netiki echoskopijos nauda tol, kol nepajunta pirmųjų krūties vėžio požymių. Žinoma, dauguma iš mūsų norėtų manyti, kad būsime amžinai sveikos ir mums nieko bloga nenutiks, tačiau vėžys – klastinga liga. Ankstyvojoje stadijoje ji neretai nesukelia skausmo ar kitų pastebimų simptomų, tad tyrimas ultragarsu – kone vienintelis būdas vėžį pastebėti taip anksti. Net jeigu nejaučiate jokių požymių, kad jums gali grėsti krūties vėžys ar kita krūtinės srities liga, reiktų krūtis pasitikrinti reguliariai. Dauguma mirties nuo krūties vėžio atvejų yra susiję su tuo, kad jis buvo diagnozuotas per vėlai – tik trečiojoje ar ketvirtojoje stadijoje.
Echoskopiją gyvybiškai būtina atlikti, jeigu jums pasireiškė bent vienas iš šių požymių:
- dėl neaiškios priežasties pradėjo skaudėti krūtį;
- atsirado skausmas pažasties srityje;
- viena krūtis ėmė skirtis nuo kitos savo dydžiu ar forma (pavyzdžiui, nukabo);
- atsirado neaiškios kilmės spuogelių, pleiskanų ant spenelio (arba aplink jį);
- pasikeitė spenelio išvaizda: forma, padėtis krūties atžvilgiu, spenelis išvirto ar atvirkščiai – įsitraukė, pakito jo spalva;
- atsirado išskyrų iš spenelio;
- aplink spenelį atsirado įdubimų, raukšlelių, kurių anksčiau nebuvo;
- atsirado neaiškios kilmės patinimas pažastyje ar raktikaulio srityje;
- atsirado apčiuopiamas gumbas krūties audinyje.
Krūtų echoskopija rekomenduojama moterims, sulaukusioms 25 metų. Siekiant laiku pastebėti bet kokią krūties vėžio rizika, rekomenduojama tokią apžiūrą atlikti bent kartą per metus. Echoskopija leidžia laiku aptikti ne tik krūties vėžį, bet ir bet kokius mazgelius, cistas, krūtinės audinių pažeidimus, piktybinį ar nepiktybinį auglį, krūties uždegimą ir traumas. Gera žinia ta, kad echoskopinis tyrimas nėra pavojingas nei kūdikio besilaukiančioms moterims, nei toms, kurios nešioja krūtų implantus. Kaip ir vaisiaus echoskopija, taip ir krūtų echoskopija gali būti atliekama bet kuriuo nėštumo trimestru.