Lietuvoje teisę į nemokamus dantų protezus turi trys gyventojų grupės – tai sulaukę pensinio amžiaus žmonės, nedarbingi asmenys bei vaikai ir paaugliai iki 18 metų. Dantų protezavimas kompensuojamas iš PSD fondo jau nuo 1999 metų, tačiau daugelis apie šią paslaugą žino labai mažai informacijos arba apkritai nežino nieko, nes tiesiog nepasidomi. Tad kokie klausimai pacientams kyla dažniausia ir ką jie gali prarasti dėl savo nežinojimo?
Norint nemokamo protezavimo, kreiptis reikia į asmens sveikatos priežiūros įstaigą – įprastą polikliniką, kurioje asmuo yra registruotas ir nuolat lankosi.
Norint, kad būtų paskirtos dantų protezavimo paslaugos, dėl jų kreiptis reikėtų į pirminę sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje asmuo registruotas. Vizitas pas čia dirbantį gydytoją odontologą yra būtinas. Būtent šios srities specialistas patikimai nustatys, ar asmeniui gali būti suteikiama valstybės kompensuojama protezavimo paslauga. Konsultacijoms kreiptis galima ir į privačių įstaigų odontologus, tačiau tokiais atvejais konsultacijos yra mokamos.
Nustačius, kad gydymas būtinas, pacientas gauna specialią tai patvirtinančią formą 027/A. pateikus reikiamus dokumentus, apie kuriuos plačiau nerašysime, asmuo įtraukiamas į pacientų, kuriems dantų protezavimas bus atliekamas kompensuojant valstybės, sąrašą. Daugelis teiraujasi, nuo kokių aplinkybių priklauso, kaip greitai dantys bus protezuojami. Vienintelis kriterijus čia – laikas: kuo daugiau laukiančiųjų eilėje, tuo paslaugos ilgiau gali tekti laukti.
Ar asmuo jau yra įtrauktas į eilę ir kada ateis laikas dantų protezavimui?
Kai asmuo yra įrašomas į laukiančiųjų protezavimo sąrašus, Teritorinė ligonių kasa asmenį per 2 mėn. apie tai informuoja. Gautame laiške taip pat nurodomas eilės numeris, kuris nekinta iki paslaugą suteikiant. Paskaičiuoti, kada tiksliai ateis laikas dantų protezavimui, yra šiek tiek sudėtinga: tai priklauso nuo pakviestųjų protezuoti dantis konkrečioje savivaldybėje. Eilėje paprastai palaukti tenka nuo vienerių iki kelerių metų, o preliminariai apskaičiuoti laiką, kada bus atliekamas protezavimas, galima pasidomėjus, keliems asmenims per metus toje savivaldybėje per metus sudedami dantų protezai. Lėšos iš PSD biudžeto protezavimui skiriamos priklausomai nuo gyventojų skaičiaus ir iš biudžeto skiriamų lėšų kiekio. Norint nepraleisti savo eilės, reikia stebėti informaciją Teritorinių ligonių kasų (TLK) tinklalapyje arba skambinti bendruoju TLK telefonu, kuriuo ir suteikiama visa gyventojams aktuali informacija apie pokyčius eilėje laukiančiųjų dantų protezavimo.
Ir įrašytiems į eilę asmenims yra dvi galimos alternatyvos
Sulaukus pranešimo, kad asmuo įrašytas į eilę, išeitys yra dvi: laukti, kol TLK pakvies dantų protezavimui arba pačiam kreiptis į bet kokią įstaigą, kurioje dantys protezuojami. Jei asmuo nutaria nelaukti, už paslaugas jam teks mokėti pačiam, tačiau vėliau TLK galima nusiųsti prašymą, kad patirtos išlaidos būtų kompensuojamos. Prašyme taip pat reikia nurodyti ir sąskaitos, į kurią bus pervedamos lėšos, numerį, originalią protezavimo klinikos išrašytą sąskaitą, kvituką ir pranešimą, kad asmuo buvo įtrauktas į sąrašą laukiančiųjų dantų protezavimo.
Reikėtų pastebėti tai, kad lėšos pervedamos ne iškart, kai galutinai užbaigiamas dantų protezavimas. Ir kai ateina eilė protezavimui, ir kada dantys protezuojami savomis lėšomis, patirtos išlaidos kompensuojamos tik eilei atėjus. Vadinasi, jei asmuo dantis protezuoti pasirinko nedelsiant, už protezavimą mokėtus pinigus jis atgaus taip pat tik po metų arba kelerių, kai jam būtų atėjusi eilė protezavimui. Įdomu ir tai, kad jei asmuo, kuris protezavosi dantis, mirė, teisę atgauti sumokėtus pinigus įgyja mirusiojo šeimos nariai ar kiti paveldėtojai. Taigi visas šias ir dar daugelį kitų vingrybių, jei aktualu, žinoti reikėtų.