Nors nefiksuoti arba, paprasčiau tariant, išimami dantų protezai puikiai pasitarnauja netekus vieno ar daugiau dantų, šiuolaikiniai dantų protezavimo metodai siūlo puikias galimybes dirbtiniais dantimis džiaugtis kur kas labiau ir ilgiau.
Ne paslaptis, kad išimami dantų protezai visiškai negali pakeisti tikrųjų dantų, kadangi juos nešiojant nėra galimybės sukurti tokią kramtymo funkciją, kokią turėjote su „nuosavais“ dantimis. Nefiksuotus dantų protezus nakčiai reikia išimti ir mirkyti specialiame tirpale, jie gali judėti burnoje, pasislinkti ir taip kelti juos nešiojančiam žmogui diskomfortą. Tuo tarpu fiksuoti dantų protezai ant implantų sukuria jausmą, jog savo tikrųjų dantų net nebuvote praradęs. Kodėl?
Visų pirma, fiksuotus dantų protezus užtenka prižiūrėti taip pat kaip tikruosius dantis. Jums nereikės keisti savo dantų valymo įpročių ir kas rytą „išsiimti savo dantis“ iš stiklinės. Išimamus dantų protezus reikia prižiūrėti gerokai atidžiau nei fiksuotus, nes ant jų ypač linkusios kauptis apnašos, o patys protezai dėl savo savybių gali sutrikdyti natūralią burnos mikroflorą.
Nešiojant išimamus dantų protezus, dažnai tenka naudoti ir protezų klijus. Nors parduotuvėse ir vaistinėse galima įsigyti beskonių ir bekvapių klijų, kai kuriems žmonėms nepatinka jausmas, kuris lieka burnoje juos panaudojus. Fiksuoti dantų protezai pilnai atkuria kramtymo funkciją, nesislenka, todėl jų papildomai tvirtinti klijais nereikia. Galiausiai fiksuoti dantų protezai atrodo estetiškiau nei išimami.
Fiksuoti dantų protezai yra kelių rūšių. Seniausiai naudojamas dantų protezavimo fiksuotais protezais metodas yra vadinamasis tiltelis (protezas su vienu ar daugiau dirbtinių dantų). Šalia tarpo, kuriame anksčiau buvo dantis, esantys dantys nušlifuojami ir ant jų dedamas tiltelis.
Jeigu dantis visiškai neiškrenta, tik nuskyla, sugenda ar kitaip praranda savo funkcionalumą, galima ant jo tvirtinti karūnėlę (vainikėlį), kuri apgaubia visą dantuką ir leidžia pilnai atkurti jo funkcijas. Karūnėlė neišskiria sutaisyto danties nuo kitų, nes jos spalva ir forma parenkama taip, kad būtų kuo artimesnė kitiems dantims.
Pats naujausias ir pažangiausias dantų protezavimo fiksuotais protezais būdas yra protezavimas po dantų implantavimo. Nuolatinis protezas uždedamas ant į žandikaulį įsuktų metalinių varžtelių – implantų. Nors prieš protezuojant dantis implantams prigyti reikia laiko (tai gali trukti kelis mėnesius), šis metodas, kitaip nei tiltavimas, nekenkia aplink pažeistą dantį esantiems dantukams, nes jų nereikia nušlifuoti, kad būtų galima dėti protezą.
Beje, nereiktų manyti, kad dantų protezavimas yra skirtas tiks senyvo amžiaus žmonėms, dėl natūralių senėjimo procesų netekusiems dantų. Dantų protezai gelbsti ir persirgus sunkiomis dantų ir dantenų ligomis, pavyzdžiui, periodontitu, esant pažeistam žandikauliui, turint netaisyklingą sąkandį, taip pat dantims nudilus, praradus nėštumo metu ar dėl traumos.