Staigus kūno svorio padidėjimas nėštumo metu, nepatogi avalynė – aukštakulniai ir kiti batai ypač siauru priekiu, kuriame netelpa visi kojų pirštai – lemia tai, kad vis daugiau moterų susiduria su iššokusio pėdos kauliuko problema. Nors ši pėdos deformacija būdinga ir vyrams, moterys ją patiria net penkis kartus dažniau. Kaip jos išvengti? Ką daryti, jei pėda jau deformavosi? Kaip nustatyti, ar būtina kreiptis į gydytoją?
Iššokusio pėdos kauliuko prevencija: ką daryti ir ko vengti?
Ne visi veiksniai, paskatinantys pėdos kauliuko iššokimą, priklauso nuo mūsų. Nors iššokęs pėdos kauliukas pats savaime nėra paveldimas, pėdos tipą, kurį turintys žmonės dažniau linkę susidurti su šia problema, paveldėti tikrai galime. Taigi, jeigu jūsų mama ar močiutė turėjo iššokusį pėdos kauliuką, nemaža tikimybė, kad tokį turėsite ir jūs.
Nuo pat vaikystės pėdas reiktų mankštinti. Tam ypatingai tinka vandens procedūros, pasiplaukiojimas baseine ar ežere. Nusimovus batus, kojų pirštus reiktų pajudinti, kad jie grįžtų į normalią padėtį.
Žinoma, siekiant išvengti iššokusio kauliuko, pirmiausia reiktų išmokti išsirinkti tinkamą avalynę. Batai negali veržti pėdos, spausti pirštų, versti juos keiti savo įprastą padėtį. Batų kulnas neturėtų būti aukštesnis nei 4 centimetrai, o jų padas turi būti išgaubtas. Aukštakulnių mėgėjos turėtų kuo dažniau leisti pėdoms pailsėti, geriausia, kad su jais nepraleistumėte ilgiau nei trijų valandų be pertraukos.
Atsiradus pirmiesiems pėdos deformavimosi požymiams
Pirmieji požymiai, rodantys iškrypusio pėdos kauliuko sindromą – didžiojo kojos piršto pakrypimas į šoną, pėdų nuovargis ir skausmas, odos paraudimas ties sąnariais, jungiančiai pėdos kaulą ir pirštikaulius.
Jei pastebite, kad jūsų pėdos forma pradėjo kisti, skubėkite atsikratyti netinkamos avalynės ir pradėkite dėvėti specialius batų įdėklus, kurie neleidžia pėdai netinkamai judėti batuose. Mankštinkite kojas, atlikite vandens procedūras.
Kaip žinoti, kad jau laikas kreiptis į gydytoją?
Kuo anksčiau kreipsitės į specialistą, tuo didesnė tikimybė, kad nemalonių iššokusio pėdos kauliuko sindromo padarinių išvengsite. Jau pastebėjus pirmuosius požymius, galima pasikonsultuoti su specialistu. Jei pėdų skausmas tampa nepakeliamas, o pėdos sąnariai nuolat būna paraudę, į gydytoją kreiptis būtina. Kuo ilgiau delsite, tuo didesnė tikimybė, kad be operacijos neišsiversite.
Iššokusio pėdos kauliuko operacija
Kai ilgą laiką nekreipiama dėmesio į pėdos iškrypimą, ją pradeda skaudėti dėl atsiradusios kaulinės išaugos. Pacientui dėl jį nuolat kamuojančio skausmo tampa nebeįmanoma judėti, ilgainiui pėdą skauda net stabilioje padėtyje. Tokiu atveju vienintelė išeitis – iškrypusio kojos nykščio korekcija operuojant.
Operacija atliekama taikant regioninę nejautrą ir, priklausomai nuo pėdos deformacijos laipsnio, trunka nuo pusvalandžio iki pusantros valandos. Jos metu pašalinamos nereikalingos kaulo išaugos, kaulas atstatomas į pradinę padėtį specialių varžtelių pagalba.